В Медина Био ние вярваме, че неформалното общуване между денталните лекари-имплантолози е полезно както за придобиване на нови знания и умения, така и за справяне със специфични казуси, пред които някой се изправя за първи път. Затова стартирахме проекта „Дискусионен клуб имплантология“, за да насърчим и подкрепим този тип професионална комуникация.
След срещата в София „Как успях да увелича дохода си 8 пъти като работя само 4 дни седмично“ с д-р Вълев на 02.11 в парк хотел Асеневци във Велико Търново организирахме ново събитие в Централна Северна България, в което бяха включени 3 различни презентации:
“Спешни състояния в денталната практика – адекватно действие в животозастрашаващи ситуации”, екип на „Академия първа помощ“
• Особености на оказване на първа помощ в денталната практика;
• Какво трябва да има в спешния шкаф – консумативи и медикаменти;
• Основни принципи при оказване на първата помощ;
• Проверка на общото състояние на пострадалия в критична ситуация;
• Техника на осигуряване на проходими дихателни пътища.
„Интраорално сканиране при случаи за имплантологично протезиране“, д-р Иво Априлов
„Планиране на единичен имплант- лесно и банално…или? Ролята на индивидуален гингивоформър за протетичното възстановяване“, д-р Божидар Семов
Лекари от цялата страна участваха активно в дискусията и споделиха своя опит и предизвикателства, а вечерта традиционно срещата продължи с деликатеси и много добро настроение 🙂
През 2025 г. форматът „дискусионен клуб“ ще продължи да гостува в различни градове на България. Ако има теми, които специално ви вълнуват и бихте желали да станат предмет на дискусиите, изпратете вашите предложения на Стефан Димитров, email: stefan.dimitrov@medina-bio.com
ЗА ПРЕЗЕНТАТОРИТЕ
Д-р Иво Априлов е лекар по дентална медицина, който започва да практикува през 2015г. След дипломирането си посещава редица курсове и семинари в сферата на: имплантологията, протетичната и естетичната дентална медицина. Специален фокус на д-р Априлов е използването на иновативните технологии, компютърна техника и софтуер в полза на денталната имплантология, психология.
Започва експерименти с 3D принтиране първоначално за собствена употреба, като по-късно използва натрупания опит за професионално дизайниране и изработка на хирургични водачи. Работи с различни софтуерни платформи – Bluesky Віо софтуер и 3shape Implant Studio. През 2018г. закупува CAD/CAM оборудване и открива собствена лаборатория за дигитална работа.
Д-р Априлов инвестира специално в проучване работата на интраоралните скенери и начините за тяхното максимално ефективно използване. За целта си партнира с други пионери на дигиталната стоматология в България и активно участва създаването на общност от експерти, които развиват тази нова концепция.
В своята практика активно работи имплантология, като често участва в смесени екипи с колеги и помага на такива с по-малък опит. Постепенно дизайна, изработката и използването на хирургични водачи става основна дейност за д-р Априлов. От 2021 г. той споделя опита си като организира собствени обучения и участва като лектор в събития на други компании.
Д-р Божидар Семов завършва дентална медицина в Медицинския университет в Пловдив през 2010 г. с отличен успех. След като няколко години е част от екипа на една от водещите дентални клиники във Варна, през 2016 г. създава собствен дентален център „Teeth“, който е фокусиран върху орална хирургия и имплантология, червено-бяла естетика, цялостна рехабилитация на устната кухина.
Д-р Семов се занимава с дентална имплантология от 2012 г. Участвал е в много специализирани обучения по имплантология в България и чужбина, вкл: „Основна и комплексна имплантотерапия” на Straumann“, „Теоретични и практически аспекти на съвременната имплантология и протетика“ на Alpha-Bio, „Незабавно натоварване на импланти, незабавно създаване на временни конструкции, управление на тъканния контур“ на д-р Давиде Фаронато.
Д-р Семов е един от експертите, участващи в глобалния проект MultiNeO powered by Nina Clinical Cases. Неговите случаи са качени на www.alpha-bio.net
Той има специален интерес към дигиталната стоматология и е натрупал значителен опит в дигиталното планиране на лечението със зъбни импланти, както и в проектирането на хирургични водачи.
Д-р Семов е разработил специализирано обучение „Естетични възстановявания в дисталната област – комплексен подход“ – теоретична основа и практическа практика. Вече има многобройни издания на това обучение както самостоятелно, така и като част от по-големи събития.
Мисията на сдружение “Академия Първа Помощ” е да образова хората да вземат интелигентни решения относно тяхната безопасност и сигурност в случай на инцидент или критична ситуация. Кампаниите и обученията на сдружението имат за цел да повишат осведомеността за значението, рисковите фактори и въздействието на спешните състояния както сред медицински специалисти, така и сред непрофесионалисти които практикуват дейност, предполагаща сблъсък със здравословни проблеми, които изискват незабавна реакция.
Сдружението има разнообразна дейност: обучителни курсове (общи и профилирани), медицинско осигуряване на събития, изработка и разпространение на обучителни материали (видео, печатни материали, методики и др.), национални образователни кампании и др.